«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը քննարկման է ներկայացրել ԱԺ որոշման նախագիծը` «Սահմանադրական դատարանի դատավոր Սեդա Սաֆարյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով Սահմանադրական դատարան դիմելու մասին»: Նա նշել է, որ նախագիծը ներկայացնելու համար հիմք է հանդիսացել փաստաբաններ Արսեն Բաբայանի եւ Սոս Հակոբյանի համատեղ դիմումը:
«Այնտեղ ներկայացված փաստերի վերլուծությունից ենթադրվում է, որ ՍԴ դատավոր Սեդա Սաֆարյանը խախտել է այդ պաշտոնում ընտրված անձի համար սահմանված անհամատեղելիության պահանջները: Այս պայմաններում ԱԺ-ն լիազորված է դիմել ՍԴ` անհամատեղելիության պահանջը խախտած դատավորի լիազորությունների դադարեցման վերաբերյալ դիմումով: «Ժողովրդավարական եւ իրավական պետություններում անթույլատրելի է պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնի հետ անհամատեղելի գործունեության իրականացումը, առավել եւս, երբ այն վերաբերվում է ՍԴ դատավորին»,- ասել է Արծվիկ Մինասյանը:
Դիմումում նշվում է, որ Սեդա Սաֆարյանը «Սեդա Սաֆարյան Սերյոժայի» անվանումով որպես անհատ ձեռնարկատեր գրանցվել է ՀՀ արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրում 1994 թվականի օգոստոսի 11-ին:
Պետական ռեգիստրում առկա տեղեկության համաձայն 2023 թվականի հունվարի 27-ին տվյալ ԱՁ-ն հանվել է հաշվառումից, ընդ որում` իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրում «Սեդա Սաֆարյան Սերյոժայի» ԱՁ գործունեության կասեցման կամ դադարեցման վերաբերյալ որեւէ այլ գրառում առկա չէ: Այսինքն` պետռեգիստրի գրանցամատյանում առկա տեղեկության համաձայն Սեդա Սաֆարյանն առանց ընդհատումների որպես անհատ ձեռնարկատեր գործել է 1994 թվականի օգոստոսի 11-ից 2023 թվականի հունվարի 27-ը:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանն իր դիտարկումով համաձայնվել է Արծվիկ Մինասյանի հետ, որ Սեդա Սաֆարյանն իսկապես ունի բարձր մասնագիտական որակավորում ու հիմնավորել է. «Այլապես նրան չէր հաջողվի ՄԻԵԴ-ում ապացուցել, որ 2004 թվականին Վարդենիսում մի ընտանիքի վրա ուղղակի գործ է «կարվել», խախտվել է նրանց արդար դատաքննության իրավունքը եւ 2004 թվականից մի ամբողջ ընտանիք նստած է եղել բանտում` 13 եւ 9 տարի ազատազրկմամբ: Ուրիշ բան է, որ այդ ժամանակ երկրի քաղաքական իշխանությունը խրախուսող էր նման դատական վճիռների նկատմամբ»:
«Նախորդ անգամ ՍԴ դիմել էիք «Ապօրինի գույքի բռնագանձման» օրենքի հետ կապված. որեւէ կապ կա՞ այս երկու դիմումների միջեւ եւ քանի՞ պատգամավոր է Ձեր խմբակցությունից անցնում «Ապօրինի գույքի բռնագանձման մասին» գործերով: Սեդա Սաֆարյանն ինչ-որ մեկից գումա՞ր է վերցրել, ծառայություն մատուցել, թե՞ ոչ»,- հետաքրքրվել է Վահագն Ալեքսանյանը:
Արծվիկ Մինասյանը պատասխանել է, որ իրենց դիմումը ՍԴ ոչ թե «Ապօրինի գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի չեղարկմանն է վերաբերել, այլ վիճարկել են կոնկրետ ձեւակերպումներ, որոնք իրավական անորոշություն են ստեղծել:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արփինե Դավոյանը նշել է, որ այն բոլոր հիմնավորումները, որոնք ներկայացվել են` Սեդա Սաֆարյանը ձեռնարկատիրական գործունեությամբ է զբաղվել, այդպես չէ:
Ի պատասխան Արփինե Դավոյանի` Արծվիկ Մինասյանը տեղեկացրել է, որ ներկայացված դիմումը փաստի վրա հիմնված դիմում է:
«Ունենք հստակ փաստեր, որոնց համադրման արդյունքում կարիք կա, որ ՍԴ -ն անդրադառնա այս հարցերին, տա պատասխան, անի մեկնաբանություն»,- ասել է Արծվիկ Մինասյանը:
Հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը հետաքրքրվել է, թե Սեդա Սաֆարյանի փաստաբանական լիցենզիայի կասեցումը եւ անհատ ձեռանարկատիրոջ կարգավիճակի դադարեցումն ինքնուրույն է իրականացրել, թե որեւիցե այլ պետական մարմին, այլ հասարակական կազմակերպություն հայտնաբերել է խախտումը, որից հետո Սեդա Սաֆարյանը ձեռնարկել է գործողություններ:
«Չեք կարծո՞ւմ, որ ՍԴ-ի համար արհեստական թրաֆիկ եք ստեղծում, որ «Ապօրինի գույքի բռնագանձման» օրենքի հետ կապված քննարկումը հետաձգվի: Վերջին ժամանակահատվածում «Հայաստան» խմբակցությունը ՍԴ-ի վրա հարձակում էր սկսել, ես եմ դա այդպես անվանում, շաբաթը մեկ մի հատ դիմում էր ուղարկում, որ ծավալի մեջ ՍԴ-ն պարզապես չկարողանա գործի»,- ասել է Վլադիմիր Վարդանյանը:
Ի պատասխան` Արծվիկ Մինասյանն ասել է, որ իրենք չեն որոշողը Սեդա Սաֆարյանը պաշտոնանկ կարվի՞, թե՞ ոչ, որոշողը ՍԴ-ն է, այն ատյանն է, որի անդամ է ներկայումս Սեդա Սաֆարյանը, եւ որը համարվում է սահմանադրական արդարադատության իրականացման բարձրագույն մարմին:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյան էլ հետաքրքրվել է Արծվիկ Մինասյանից, թե այս փաստերի վերաբերյալ ուսումնասիրություն իրականացնելու, եզրակացություն տալու համար արդյո՞ք շահերի բախման վերաբերյալ դիմել են Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով:
Արծվիկ Մինասյանը տեղեկացրել է, որ չեն դիմել եւ հավելել է, որ իրենց ներկայացրած դիմումի մեջ շահերի բախման վերաբերյալ վերլուծություն չկա:
Հարակից զեկուցող Արուսյակ Ջուլհակայանն իր ելույթում նշել է, որ «Հայաստան» խմբակցության կողմից ներկայացված նախագծում նշվում է երեք ժամկետ. մեկամսյա ժամկետի սկիզբ «Հայաստան» խմբակցությունը համարում է 2022 թվականի սեպտեմբեի 15-ը` Սեդա Սաֆարյանի` որպես ՍԴ դատավոր ընտրվելու օրը, եւ եզրակացնում է, որ մեկամսյա ժամկետն ավարտվել է 2022 թվականի հոկտեմբերի 16-ին: Ըստ «Հայաստան» խմբակցության` Սեդա Սաֆարյանն ընտրվելուց հետո շարունակել է հանդես գալ որպես փաստաբան:
Արուսյակ Ջուլհակյանը նշել է, որ սեպտեմբերի 15-ը ժամկետի սկիզբ ընդունելն անհեթեթ է, քանի որ առաջնորդվելով «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի 31 հոդվածի 5-րդ մասի` ստացվում է, որ անձը, չլինելով դատավոր, կարող է խախտել դատավորի անհամատեղելիության պահանջները: Անդրադառնալով մյուս ներկայացված ժամկետի խախտմանը` նա հղում է արել «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքի 5-րդ հոդվածի 2-րդ մասին եւ նշել, որ ՍԴ նորընտիր դատավորն իր պաշտոնը ստանձնում է երդումը տալուց հետո անհապաղ, «Հայաստան» դաշինքը եզրակացնում է, որ Սեդա Սաֆարյանը դատավորի պաշտոնը ստանձնել է 2022 թվականի դեկտեմբերի 10-ին եւ ըստ դրա` համարում է, որ նա իր ձեռնարկատիրական գործունեությունը պետք է դադարեցներ 2023 թվականի հունվարի 11-ին:
Արուսյակ Ջուլհակյանը տեղեկացրել է, որ ՀՀ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի համաձայն ԱԺ-ի կողմից ընտրված կամ նշանակված անձը Սահմանադրությամբ կամ օրենքով սահմանված դեպքերում պաշտոնը ստանձնում է ԱԺ նիստում երդվելուց հետո: Սեդա Սաֆարյանի` ԱԺ-ում երդմամբ իր լիազորությունները ստանձնելու օրը դեկտեմբերի 16-ն է:
Արուսյակ Ջուլհակյանն արձանագրել է, որ 2022 թվականի նոյեմբերի 30-ին Սեդա Սաֆարյանը, հաշվի առնելով «Փաստաբանության մասին» օրենքը, դիմել է ՀՀ փաստաբանների պալատ խնդրանքով` կասեցնել փաստաբանական գործունեությամբ զբաղվելու իր արտոնագրի գործողությունը նույն թվականի դեկտեմբերի 8-ից:
Հարակից զեկուցողը տեղեկացրել է, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 16-ին Սեդա Սաֆարյանը դիմել է ՊԵԿ եւ ներկայացրել է հայտարարություն իր ձեռնարկատիրական գործունեությունն այդ օրվանից անորոշ ժամկետով դադարեցնելու մասին:
«Կարծում եմ, որ չենք կարող խոսել դատավորի կողմից անհամատեղելիության պահանջների բովանդակային խախտման մասին, եթե կա խախտում, ապա դա տեխնիկական է»,- ասել է Արուսյակ Ջուլհակյանը:

The deputy of the Armenia Faction Artsvik Minasyan presented for debate the NA draft decision on Applying to Constitutional Court on Terminating Powers of the Judge of the Constitutional Court (CC) Seda Safaryan. He noted that the joint application of the lawyers Arsen Babayan and Sos Hakobyan served as a basis for submitting the draft.
“It implies from the analysis of the facts presented there that the CC Judge Seda Safaryan violated the incompatibility requirements established for the person elected in that position. In these conditions the NA is authorized to apply the CC with the application on terminating powers of the judge, who violated the incompatibility requirement. “In democratic and legal states the implementation of the activity incompatible with the position by the official person is inadmissible, moreover when it refers to the CC judge,” Artsvik Minasyan said.
It is noted in the application that Seda Safaryan with the name ‘Seda Safaryan Seryozha’ as an individual entrepreneur was registered in the RA Ministry of Justice in the state register on August 11, 1994.
According to the information in the state register, on January 27, 2023 the given individual entrepreneur was removed from the registration, in fact, there is no any written document on suspending or terminating the activity of ‘Seda Safaryan Seryozha’ individual entrepreneur in the legal persons’ state register. That means that in the state register book, according to the existing information, Seda Safaryan, acted as individual entrepreneur without interruptions from August 11, 1994 until January 27, 2023.
The deputy of the Civil Contract Faction Vahagn Aleksanyan with his observation agreed with Artsvik Minasyan that Seda Safaryan in reality has high professional qualification and substantiated: “Otherwise she would not succeed to prove in the European Court of Human Rights (ECHR) that in 2004, in Vardenis simply a case was ‘made’ on a family, the right of their fair trial was violated and from 2004 a whole family was in jail with 13 and 9-year imprisonment. That is another thing that at that time the political power of the country was encouraging towards such judicial judgments.”
“On the previous time you applied to the CC related to the law on Confiscation of Illegal Property: is there any connection between two applications? And how many deputies pass on the cases on Confiscation of Illegal Property from your faction? Has Seda Safaryan taken money from anybody, rendered service or not,” Vahagn Aleksanyan required.
In response, Artsvik Minasyan said that they are not the ones to make a decision if Seda Safaryan will be resigned or not the CC will make a decision, the instance, that Seda Safaryan is member, and which is considered a highest body of the constitutional justice administration.
The deputy of the Civil Contract Faction Arusyak Julhakyan inquired from Artsvik Minasyan if they applied to the Corruption Prevention Commission on the fact if there is clash of interests for making study, giving conclusion on these facts.
Artsvik Minasyan informed that they did not apply and added that in their presented application there is no analysis on the clash of the interests.
The rapporteur Arusyak Julhakyan in her speech noted that in the draft presented by the Armenia Faction three terms are mentioned: the Armenia Faction considers beginning of one-month term September 15, 2022, the day of Seda Safaryan being elected as CC judge, and concludes that one-month term ended on October 16, 2022. According to the Armenia Faction, after being elected Seda Safaryn continued to act as a lawyer.
Arusyak Julyakyan noted that it is absurd to accept September 15 as a beginning of a term, as being led by Article 31.5 of the law on Public Service, it seems to be that the person, not being a judge, can violate the judge’s incompatibility requirements. Referring to the violation of the other presented term, she quoted the Article 5.2 of the law on Constitutional Court and mentioned that the CC newly elected judge assumes his/her position immediately after raking an oath, the Armenia alliance concludes that Seda Safaryan assumed the judge’s position on December 10, 2022 and, according to that, considers that she should terminate her entrepreneurship activity on January 11, 2023.
Arusyak Julhakyan informed that, in accordance with the constitutional law the RA Rules of Procedure, the person elected or appointed by the NA assumes the position in cases established by the Constitution or law after taking an oath at the NA sitting. The day of assuming Seda Safaryan’s powers by taking an oath in the NA is December 16.
Arusyak Julhakyan stated that on November 30, 2022 Seda Safaryan, taking into consideration the law on Advocacy applied to the RA Chamber of Advocates with a request to suspend the action of her patent being engaged with advocacy activity from December 8 of the same year.
The co-rapporteur informed that on December 16, 2022 Seda Safaryan applied to the State Revenue Committee and presented a statement on terminating her entrepreneurship activity on indefinite term from that day.
“I think that we cannot speak about the substantive violation of the incompatibility requirements by the judge, if there is violation, then it is technical,” Arusyak Julhakyan said.